Amor Towles’ten Siyah Beyaz Bir Manhattan Kıssası

Amor Towles’ten Siyah Beyaz Bir Manhattan Kıssası

Walker Evans’ın otuz yıl önce New York metrosunda çektiği fotoğraflardan oluşan sergiyi gezerken yaşadığı beklenmedik bir müsabaka, Katey Kontent ...

Walker Evans’ın otuz yıl önce New York metrosunda çektiği fotoğraflardan oluşan sergiyi gezerken yaşadığı beklenmedik bir müsabaka, Katey Kontent’i şaşırtır: metro vagonunda boşluğa bakan eski bir arkadaşının fotoğrafı… Böylelikle Katey’nin, yirmili yaşlarındaki ışıltılı New York’a dört mevsimlik geri dönüş kıssası başlar: “1938 yılı şahane renkleri olan dört kişinin hayatımı ziyadesiyle etkiledikleri bir yıl olmuştu.”

Katey ve oda arkadaşı Konuta, gizemli bankacı Tinker Grey ile 1937 yılının son gecesi Greenwich Village’daki bir caz barında tanışır. Bu rastlantısal tanışma ve enteresan sonuçları, Katey’yi Wall Street firmasının sekreter odasından sosyetenin üst basamaklarına ve Condé Nast’ın yönetici ofislerine taşır. Büyük Buhran’dan şimdi kurtulan New York’un tüm toplumsal sınıfları ortasında süzülen Katey’nin, parlak zekâsına eşlik eden cüretinden diğer desteği yoktur.

Son derece çağdaş hissettiren kusursuz bir devrin anlatıldığı öyküye romanlar, sanat yapıtları, gece kulüpleri, sokaklar, caz ve birçok güçlü detay eşlik ediyor. Nezaket Kuralları, Hasret Yüksel’in çevirisi ve daima kitap logosuyla 24 Nisan’da raflardaki yerini alacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)