Belarus yatırım yapılacak 50 ülke ortasında Mobilya bölümü için fırsatlar olabilir

Belarus yatırım yapılacak 50 ülke ortasında Mobilya bölümü için fırsatlar olabilir

Belarus yatırım yapılacak 50 ülke ortasında Mobilya bölümü için fırsatlar olabilir DEİK/ Türkiye-Belarus İş Kurulu Lideri Yılmaz Soycan bu ...

Belarus yatırım yapılacak 50 ülke ortasında

Mobilya bölümü için fırsatlar olabilir

DEİK/ Türkiye-Belarus İş Kurulu Lideri Yılmaz Soycan bu ülke ile ilgili fırsatları anlattı ve mobilyadan teknolojiye enteresan bilgiler verdi.

………………..

İktisat Gazetecileri Derneği (EGD) ile Dış Ekonomik Münasebetler Kurulu’nun (DEİK) birlikte düzenlediği “Ticari Diplomasi Yolculuğu”nda bu kere rota Belarus’a çıktı. EGD Yöneticilerinden Taylan Büyükşahin’in moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıda DEİK/ Türkiye-Belarus İş Kurulu Lideri Yılmaz Soycan bu ülke ile ilgili fırsatları ve bilgileri aktardı.

Türkiye-Belarus İş Konseyi’nin DEİK bünyesindeki 146 İş Konseyi’nden biri olduğunu belirten Soycan, dünyaya açılmaya düşünen iş insanları için Belarus’un kıymetli fırsatlar içerdiğini söyledi. Soycan şöyle devam etti:

“Türkiye, Belarus’u dünyada birinci tanıyan ülkelerden biri. Bu sıcak adımı bugüne kadar ticarete yönlendirebilmiş değiliz. Halbuki Belarus ile Türkiye ortasında çok farklı alanlardan iş birliği yapılabilir. Belarus, Sovyet sisteminde kopmuş; lakin büyük sanayi kuruluşlarını korumuş bir ülke. Bu manada otomotivden mobilyaya çok değerli yatırımları var. Ülkenin yüzde 40’ı orman bu bakımdan mobilya kesimi için kesinlikle iş birliği yapılması gereken bir ülke. Bir de orman eserleri çok kaliteli. Avrupa’da tercih ediliyor. Bu da değerli bir avantaj.”

Belarus’un teknolojide dünyanın kıymetli ülkeleri ortasında yer aldığını söyleyen Soycan, “Vibed bu ülkede doğmuş bir sistem. Diğer kıymetli projeler de var. Ülke bilgisayar, cep telefonu kullanımda çok başarılı. Bilişim alanında kesinlikle ortak yapılacak bir şeyler olabileceğini düşünüyorum. Mesela kripto para konusunda birinci hukuksal altyapıyı kuran ülke. Bunun üzere öteki birincileri de var” dedi.

Belurus’ta her bin bireyden 329’unda araba olduğunu belirten Soycan, “Bu sayı bizde 300 civarında. Bu ülkenin durumunu gösteriyor. Bu ülkeye çok şey satabiliriz. Bunun için Türkiye’nin kredi açmasını önermiştik” diye konuştu.

Belarus’un Dünya Bankası’nın iş yapma kolaylığı endeksinde 190 ülke ortasında 49’uncu sırada olduğunu belirten Soycan, “Yabancı yatırımcıların önünün açmak için efor içindeler. Belarus, dünyanın yatırım yapılacak birinci 50 ülkesi ortasında yer alıyor” dedi. Belarus’un dünyanın en büyük et sürece tesislerine sahip olduğunu anlatan Soycan,

“Ülke geçen yıl yüzde 1 büyüde. Bu yıl büyümenin yüzde 1.4 olması bekleniyor. Ülkenin hem AB’ye hem de Rusya’ya hududu var. Türk girişimcilerin bunları dikkate almasını öneriyorum” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)