Beslenmek ile gıdalanmak ortasındaki fark nedir?

Beslenmek ile gıdalanmak ortasındaki fark nedir?

İstikrarlı beslenme sadece ülkü kiloya ulaşmak için değil tıpkı vakitte sağlıklı ve uzun bir ömür ismine da ehemmiyet taşıyor. Bilhassa pandemi ...

İstikrarlı beslenme sadece ülkü kiloya ulaşmak için değil tıpkı vakitte sağlıklı ve uzun bir ömür ismine da ehemmiyet taşıyor. Bilhassa pandemi devrinde vücudu hastalıklara karşı korumak ve direncini artırmak için istikrarlı beslenmek gerekiyor. Lakin sağlıklı beslenirken, sağlıklı gıdalanabiliyor muyuz? Sağlıklı besinlerden kâfi ve istikrarlı bir ölçüde alırsak bedenin bütün olarak bir istikrar kazanması sağlanıyor.

Yediğimiz yiyeceklerin her biri bedende makul bir fonksiyonu yerine getiren çeşitli besinler içerir. Bu besinlerden kimileri kemikler, kaslar, cilt, saç, dişler ve tırnaklar üzere bedenimizin bileşenleri olan birtakım dokuları güzelleştirir ve onarır; kimileri ise güç sağlar yahut beden için tehlike oluşturacak toksinlerin bedenden atılmasına yardımcı olur. Bu nedenle, her besini gerçek ölçüde içeren çeşitli yiyecekleri yemek değerlidir.

Makro besin hususları (protein, karbonhidrat, yağ, su) ve mikro besin hususları (vitaminler ile minerallerin) gerektiği kadarının alınmasıyla, bedenin sağlıklı kalmasını, düzgün formda büyümesini ve faal biçimde çalışabilmesi sağlanmış olur. “Ne yersen O’sun” tabiri, bedenin aldığı besine âlâ ya da makûs yanıt vermesi manasına gelir. Beden sıhhatimizi genetik ve çevresel tesirlerden korumak için istikrarlı beslenme ve sağlıklı hayatın kıymeti uzun yıllardır biliniyor. Fakat yediğimiz yiyecekler bedende sağlıklı hücreler üretebilirse sağlıklı ve uzun bir yaşama kavuşulabiliyor. Bu süreci gerçekleştirmenin yolu ise gıdalanmadan geçiyor.

Beslenme sağlıklı gıdalanma manasına geliyor mu?

Beslenme; istekli, şuurlu ve hasebiyle eğitici bir süreçtir ve bireyin özgür kararına bağlıdır. Bu nedenle “sağlıklı beslenme” konusu yanlışsız bilinçlenme gerektirir. Beslenme elbet insan sıhhatini en çok etkileyen mecburi alışkanlıktır. Beslenme şuurlu, seçici ve etkin bir aksiyon olarak gerçekleştirilirse gıdalanma olur.

Beslenmek ile gıdalanmak ortasındaki farkı açıklayanInfinity Regenerative Clinic Başhekimi Dr. Yıldıray Tanrıver; beslenme yemek yemek/karın doyurmak olarak isimlendirilen bir aksiyon iken, gıdalanma bir organizmanın besini özümsediği ve onu büyüme ve bakım için kullandığı organik bir süreçtir.

Gıdalanmayı “Şuurlu, seçici ve etkin bir beslenme eylemi” olarak gerçekleştirilmesi biçiminde tanımlayan Dr. Tanrıver, sağlıklı gıdalanmayı insan bedeninin büyümek, gelişmek ve yaşamsal süreçlerini devam ettirmesi yanı sıra güç elde etmek, dokuları yenilemek, yeni ve sağlıklı hücre üretimi sağlamak üzere gibisi işlevler için gerekli öğeleri elde ettiği fizyolojik süreçlerin bütünü olarak açıklıyor.

Bir besinin kalite ölçüsünün sağladığı güç ölçüsüne ve içerdiği besin unsurlarının ölçüsüyle ilgili olduğunu belirten Infinity Regenerative Clinic Başhekimi Dr. Yıldıray Tanrıver; “Bir yiyeceğin içerdiği her besin öğesine gereksinim olduğu manasına gelmez. Bir yiyecek fazla tüketilirse ve oburu gereğince tüketilmezse yahut gereksiz tüketilirse, genel sağlık durumunu yansıtan kimi beden işlevleri etkilenir. İstikrarlı beslenmenin oluşturulmasındaki sorun, temel bir modelin sabitlenebilmesine karşın, her vakit her bireyin gereksinimlerine nazaran uyarlanmamasıdır. Yaş, hayat şekli ve hatta iklim, her insanın muhtaçlık duyduğu besin istikrarını etkileyebilir. Bununla birlikte, değerli olan, bilhassa beden büyüme ve gelişmeye çağındayken ve bilhassa ergenlik devrindeyken, sağlıklı yaş almak için kesinlikle besin açısından güçlü, sağlıklı yiyecekler tüketilmelidir” dedi.

Yanlışsız gıdalanmaya alkali beslenme stili da büyük bir takviye sağlar

Alkali beslenme diyet ya da detoks kavramlarından çok öte bir beslenme ve hayat stilidir. Bedenin bir bütün halinde çalışmasının en tesirli tekniği olarak bilinen alkali beslenmede; rafine şeker, trans yağ, mayalı ve paketli eserler üzere ziyanlı yiyecekler tüketilmediği için tüm beden ahenk içinde çalışır. Birey alkali beslenmeyi tercih ederek bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve korunması, sağlıksız ve asidik beslenme sonucu oluşan tahribatın giderilmesi ve vücut kimyasının alkali pH istikrara getirilerek hücresel yenilenmenin sağlanması üzere etkenlerle sağlık problemlerinin giderilmesine odaklanmış oluyor. Asidik yiyeceklerle yorulmayan beden ne yağ depolama gereksinimi duyar ne de sağlıksız bir yiyeceği bedenden atacağım derken çok efor harcayıp organları yorar. Günlük beslenme formu olarak yeme alışkanlıklarında alkali beslenmeyi tercih eden herkes bedene ziyan verecek besinlerden uzak durup, sağlık için güzel bir adım atmış olur.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)