CANLI GAZZE SON DAKİKA: İsrail’in Suriye’ye yönelik saldırısına Hizbullah’tan misillieme


İsrail’in N12 televizyon kanalına konuşan Tarım Bakanı Avi Dichter 37 gündür devam eden savaşı ‘Gazze’nin Nekbesi’ olarak değerlendirdi. Sunucunun sorduğu ‘Gazzelilerin Mısır’a doğru sürülmesinin geçici bir durum mu?’ sorusuna yanıt veren Dichter, ‘Bunun nasıl sonlanacağını bilmiyorum’ dedi.

Sunucunun ‘Bu bir Nekbe mi yoksa geçici bir durum mu?’ sorusunu yenilemesi üzerine Dichter ‘Nekbeyi tekrar hayata geçiriyoruz, Gazze’nin 2023 Nekbesi ile karşı karşıyayız’ ifadesini kullandı.

NEKBE NEDİR?

İki bin yıldır kurulan ilk Yahudi devleti olan İsrail, 14 Mayıs 1948’de saat 16:00’da ilan edildi. Karar, son İngiltere birliklerinin bölgeyi terk ettiği ertesi gün yürürlüğe girdi. Filistinliler, 15 Mayıs’ı “El Nakba” diye anarlar, yani ‘Felaket’ günü. İsrail’in kurulmasıyla birlikte 1 milyona yakın Filistinli topraklarından sürüldü. İsrail güçleri 675 köy ve kasabayı yok ederken, binlerce Filistinliyi de öldürdü.

 ETNİK TEMİZLİK İDDİALARI

Geçtiğimiz günlerde sızan bir gizli belgeye göre, İsrail’in Gazzelileri Sina Çölü’ne sürmek gibi bir planı olduğu ortaya çıktı. Burada insanları çadırlarda yaşatmayı düşünen Tel Aviv hükümeti, daha sonra bu belgeyi yalanladı. İsrailli Yahudi insan hakları aktivisti Ofer Neiaman, insanların Gazze’nin kuzeyinden güneyine sürülmesini “etnik temizliğin ilk adımı” olarak nitelemişti.

 Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*