Dalın Finansman Muhtaçlığı Artıyor

Dalın Finansman Muhtaçlığı Artıyor

Kesimin Finansman Gereksinimi Artıyor Plastik dalında maliyet artışını pahalandıran Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) İdare Konseyi ...

Kesimin Finansman Gereksinimi Artıyor

Plastik dalında maliyet artışını pahalandıran Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) İdare Konseyi Lideri Ömer Karadeniz: “Üretici maliyet artışını fiyatlara yansıtamadığı için kar marjı süratle eriyor, orta vadede sürdürülmesi imkansız olan bu gidişat enflasyona yol açabileceği üzere işletmelerin üretimleri kısmaları sonucunu da doğurabilir. Bu sebeple plastik dalı üzere 30’dan fazla bölüme orta girdi sağlayan stratejik bir sanayinin finansmana erişimi kolaylaştırılarak muhtemel olumsuz tabloların önüne geçilmelidir” dedi.

2020’nin son çeyreğinden itibaren artış grafiğini sürdüren plastik hammadde fiyatlarını pahalandıran Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) İdare Konseyi Lideri Ömer Karadeniz, “Arz tarafında rahatlama olacağı beklentisi ile monomer fiyatlarının gevşediğini gözlemliyoruz. Öte yandan, bu süreçte tüm dünyada işletmeler hammadde stoklarını tüketme noktasına geldiği için monomer fiyatlarında yaşanan gevşemenin plastik fiyatlarına yansımasının 2 ayı bulabileceği düşünülüyor. Sonrasında hammadde fiyatları mevcut fiyat düzeyinin altında gerçekleşecek olsa bile, dal işletmelerinin bir yıla yakın bir mühlet boyunca olağan fiyatların üstünde fiyatlarla yaşayacağını söyleyebiliriz. Bölümün girdi maliyetlerinde yaşanan bu süratli artış yalnızca plastik endüstrinde faaliyet gösteren işletmeleri değil, plastik kesiminin orta girdi sağladığı 30’dan fazla sanayiyi ve tüketicileri de yakından ilgilendirmektedir” dedi.

Kısa Çalışma Ödeneği Devam Ettirilmeli

Türkiye plastik hammadde pazarının en kıymetli ithalat kalemlerinden olan poliproplenin hammaddesi olan propilen monomer fiyatlarının Mart ayı başından itibaren düşüşe geçtiğini buna karşılık hammadde fiyatlarında gerileme yaşanmasının 1,5 ayı bulduğunu belirten Karadeniz, “Hali hazırda daralmış olan stoklar sebebiyle, monomer fiyatlarında yaşanan düşüşlerin hammaddeye yansıması vakit almaktadır. Uzun müddettir kar marjı erimekte olan ve geldiğimiz noktada girdi maliyeti artışını satış fiyatlarına yansıtamadığı için sıkıntı günler geçiren plastik dalımızın yoluna sağlıklı bir halde devam edebilmesi ismine artan işletme sermayesi gereksinimini karşılayacak adımlar atılmalıdır. Bu noktada firmaların finansmana erişiminin kolaylaştırılması ve hammadde temin edemediği için üretimini azaltmak zorunda kalan işletmelerin istihdam kaybına uğramaması ve varlıklarını devam ettirebilmesi ismine kısa çalışma ödeneğinin devam ettirilmesi gerekmektedir” dedi.

Kesimin Tüm Paydaşları Bir Ortaya Gelmeli

“Kısa vadede finansmana erişimin kolaylaştırılması ve kısa çalışma ödeneğinin devam ettirilmesi üzere kesimin nefes almasını sağlayacak adımlar atıldıktan sonra ise orta ve uzun vadeli stratejiler oluşturarak bu yolda adımlar atmalıyız” diyerek kelamlarına devam eden Ömer Karadeniz, “Türkiye plastik endüstrisinin hammadde gereksinimi göz önünde bulundurularak Yumurtalık bölgesinde devam etmekte olan petrokimya tesisine yenilerinin eklenmesi, arz güvenliğinin sağlanması ismine lojistik altyapımızın güçlendirilmesi ve işletmelerimizin kurumsal yapılarının ve sermaye kaynaklarının kuvvetlendirilerek kontratlı alım sisteminin yaygınlaşmasının sağlanması gerekmektedir. Aksi halde bir sonraki arz şokunda tıpkı meseleleri daha derinden yaşamamız işten bile değildir. Bu sebeple kamu otoriteleri, STK’lar ve özel bölüm başta olmak üzere bahsin tüm paydaşlarını bir tahlil masası etrafında toplanmaya davet ediyoruz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)