Kanser Sayıları Artarken Ömür Müddeti Uzuyor

Kanser Sayıları Artarken Ömür Müddeti Uzuyor

“TÜRKİYE’DE AKCİĞER KANSERİ BİRİNCİ SIRAYA YERLEŞTİ” Geçmişe nazaran enfeksiyon hastalıklarına bağlı olan kanserlerde azalma ve yaşlılıkla ...

“TÜRKİYE’DE AKCİĞER KANSERİ BİRİNCİ SIRAYA YERLEŞTİ”

Geçmişe nazaran enfeksiyon hastalıklarına bağlı olan kanserlerde azalma ve yaşlılıkla ilgili görülen kanserlerde artış olduğunu söyleyen Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Tıbbi Onkoloji Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Kuzhan, Türkiye’deki kanser olaylarıyla ilgili şunları anlattı:

“Erkeklerde en sık görülen kanserler prostat ve akciğer kanserleri ve bunu kalın bağırsak kanserleri izliyor. Bayanlarda da en sık görülen kanserler ortasında göğüs ve akciğer kanseri yer alıyor. Son yıllardaki istatistiklerde, kadın-erkek eşitliği ne yazık ki makus alışkanlıklarda daha besbelli hale geldi. Bayanlarda sigara içme alışkanlığının erkeklere yaklaşmasıyla dünyanın birçok yerinde ve Türkiye’deki yeni sayılarda da akciğer kanseri ne yazık ki birinci sırayı almaya başladı.”

“TEDAVİ İLE KANSERLİ YAŞAYANLARIN SAYISI ARTTI”

Dünya ve Türkiye’de nüfusla birlikte kanser hastası sayısının da arttığına fakat bununla birlikte kansere bağlı ömür kayıplarının azaldığına dikkat çeken Prof. Dr. Okan Kuzhan, “Bugün artık kanser kronik bir hastalık haline geldiği için herkesin etrafında bir kanserli hasta görmek mümkün. Aslında tabloya düzgün tarafından bakmak gerekir. Gözetici hekimlikteki ilerlemeler, tıptaki birçok gelişme ve çağcıl ömrün getirdiği tüm takviye tedavileri ömür kayıplarının azalmasını sağladı” dedi.

“BAĞIŞIKLIK TEDAVİLERİ İLE TIPTA DEVRİM”

Kanser tablosunun bugün geldiği noktada son yıllarda yaşanan değerli gelişmelerin çok kıymetli yeri olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Okan Kuzhan, tedaviyle ilgili şu bilgileri aktardı: “Hastalarda kanser cerrahiyle çıkarılamayacak boyutta ilerlemiş ve başta organlara sıçramış durumdaysa kemoterapi uygulanır. Bununla birlikte hastanın durumuna nazaran tedavinin farklı etaplarında da kemoterapi tedavisine başvurulur. Kemoterapi tedavisinde de uzun vakittir kullandığımız klasik hücre öldürücü ilaçların yanı sıra bilhassa son yıllarda akıllı ilaçlar gündemde. Son olarak da immünoterapi olarak isimlendirilen bağışıklık tedavileri kıymetli bir gelişme oldu.

İmmünoterapinin birçok kanserin tedavisinde ihtilal yarattığını belirten Prof. Dr. Okan Kuzhan kelamlarına şöyle devam etti: “Önceden kanser tedavisinde kanserin nereden çıktığına bakıyorduk. Lakin bu tedaviyle kanserin nereden başladığı ya da nereye gittiğinin hiç kıymeti bulunmuyor. Kimi özel boyama teknikleriyle hangi kanserlerin bu tedaviden karşılık alabileceğini evvelden belirliyoruz. Bu kümedeki kanserler, nereden çıkarsa çıksan ya da hangi organa sıçrama yaparsa yapsın tam karşılık alınabiliyor.”

“YÜZDE YETMİŞ ÇOK DÜZGÜN SONUÇ ALINABİLİYOR”

Bugün kanserlerin üçte birinin büsbütün güzelleştiğini, üçte birinde de ömrün çok uzadığını hatırlatan Prof. Dr. Okan Kuzhan, bu noktada tarama ve erken teşhis prosedürlerinin değerine işaret etti. Bununla birlikte bilhassa içinde bulunduğumuz periyotta tarama yaptırmak konusunda insanların duyduğu endişelere dikkat çekerek kelamlarına şöyle devam etti: “Hastalar tarama yaptırmak ya da denetim için hastaneye gitmekten çekiniyor. Bu süreçte meslektaşlarımla konuştuğumda, hastaneye gitmeyen birçok hastanın tedavi evresinin geçmiş olduğunu duyuyorum. Lakin bu periyot uzun sürecek. Üstelik hastaneler de tüm tedbirlerin alındığı inançlı alanlar. Bu nedenle insanların korkusuzca hastanelerde taramalarını yaptırmaları gerekir.”

“TARAMALARI AKSATMA NEDENİ: KÖRÜKLENMİŞ KORKU”

Kanserde yüzde 70’e varan oranlarda çok âlâ sonuçlar alınmasına rağmen hala hastalığın kendiyle ilgili insanlarda dehşet olduğunu söyleyen Prof. Dr. Okan Kuzhan, “Tedavide muvaffakiyet bu kadar yüksekken kanserden neden bu kadar korkulduğunun, hastalığın hayat kaybıyla eşleştirildiğinin araştırılması gerekir. Biz toplum olarak insanları korkutarak güdülemeye, öğretmeye alışmışız. Kanser endişesiyle insanların daha çok taramaya gideceklerini zannediyoruz. Halbuki beşerler, ‘nasıl olsa kanser tanısı koyulursa da iyileşmeyeceğim’ diyerek taramalarını yaptırmıyorlar. Taramalardaki aksatılmanın bir sebebinin abartılmış, körüklenmiş kanser kaygısından kaynaklandığını düşünüyorum” dedi.

“RİSKİ AZALTABİLİRİZ, LAKİN SIFIRLAYAMAYIZ”

Kanserin çok kolay tedbirlerle önüne geçebileceğini hatırlatan Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Okan Kuzhan, “Bunlar ortasında kilo almamak, hareketli ömür, sigara ve alkol tüketmemek var. Tüm tedbirler alınsa bile, ne yazık ki kanser olma ihtimalimiz var. Buradaki bildirimiz da ‘evet sağlıklı yaşayacağız lakin dünyayı kendimize zindan etmeyeceğiz.’ Riski azaltabiliriz fakat asla sıfır olmaz. Bunun için erken tarama programları değer kazanıyor” diye konuştu. Prof. Dr. Okan Kuzhan, tüm bu tedbirlere karşın kanser tanısı alındığında da kanserin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu unutmamak gerektiği ikazında bulundu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)