MGK bildirisinde proje örgüt detayı


“MİLLİ GÜVENLİK PROJE ÖRGÜTLE AKAMETE UĞRATILAMAZ”

Hem terörle mücadelede kararlılık mesajı verildi, hem de Türkiye’nin uzay programı ile teknoloji alanında attığı adımların sürdürüleceği vurgulandı. “Türkiye’nin kararlılıkla uyguladığı milli güvenlik siyasetinin, proje terör örgütleri üzerinden kurgulanan planlarla akamete uğratılamayacağının altı çizilmiştir. Ülkemiz için tehdit teşkil eden tüm terör örgütlerini ve uzantılarını, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımız çerçevesinde zaman ve mekan ayrımı gözetmeksizin hedef almaya devam edeceğimiz bir kez daha hatırlatılmıştır” denildi.

Yılın ilk Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe’de gerçekleştirildi. 3 saat 45 dakika süren toplantının ardından İletişim Başkanlığı’ndan 9 maddelik açıklama geldi. Açıklamada Irak’la ilişkilere de parantez açıldı. “Artan temaslarımızın, terör örgütleriyle mücadelede atılacak somut adımlar başta olmak üzere müşterek coğrafyamızda huzurun sağlanmasına yönelik gayretleri tahkim ettiği ifade edilmiştir” denildi.

“KÜRESEL İSTİKRARI TEHDİT EDİYOR, ÇÖZÜME KAVUŞMALI”

İsrail’in Gazze bombardımanı da MGK’nın gündemindeydi. Bölgedeki katliamların sürmesinin barış ve güvenlik ortamıyla hassas dengelerin telafisi mümkün olmayacak şekilde bozulmasına ve çatışmaların yayılmasına sebep olacağı kaydedildi. Açıklamada Kızıldeniz’de küresel istikrara olumsuz etkisi olan saldırıların çözüme kavuşturulması da vurgulandı.

Kurulda, Rusya-Ukrayna savaşının barışla sona ermesinin önemine de işaret edildi. Türkiye’nin uygulamalarını Montrö rejimi çerçevesinde titizlikle sürdüreceği kaydedildi.

“SAVUNMA BAŞARILARI UZAY ADIMLARIYLA TAÇLANDIRILDI”

Bu arada Türkiye’nin uzay programı da açıklamada yer aldı. Açıklamada, “Savunma sanayiindeki başarılarımızın yanı sıra uzayda attığımız adımlarla taçlandırılan bilim ve teknolojideki atılımlarımızın, kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır” denildi.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*