Ramazan’da Düşük Kalorili Tatlı Alternatifi: Dondurma

Ramazan’da Düşük Kalorili Tatlı Alternatifi: Dondurma

Diyetisyen Ayşegül Bahar, Ramazan ayında tadını meyvesinden ve varlıklı içeriğinden alan dondurmaların hafif ve ferahlatıcı özellikleriyle en ...

Diyetisyen Ayşegül Bahar, Ramazan ayında tadını meyvesinden ve varlıklı içeriğinden alan dondurmaların hafif ve ferahlatıcı özellikleriyle en güzel tatlı seçenekleri ortasında olduğunu söylüyor. Dyt. Bahar, “Özellikle ağır bir iftar yemeği sonrasında şerbetli tatlılara alternatif olarak 1-2 top dondurma ile hem tatlı isteğinizi kırar hem de mide ağrısı ve hazımsızlık üzere sıkıntıların gelişmesi mümkünlüğünü azaltırsınız” diyor.

Ramazan ayında ihtimamla hazırlanan, çekirdek ailemizle paylaştığımız sofralar her akşam büyük bir heyecan ile çeşit çeşit lezzetlerle donatılıyor. Bu lezzetlerin ortasında tatlılar da başka bir yer teşkil ediyor, yemek sonrası keyfinde hepimizin ortak noktası oluyor. Diyetisyen Ayşegül Bahar, bilhassa Ramazan ayı üzere uzun mühlet aç kalınan günlerde kan şekerinin ansızın yükselmemesi için meyvelerin kendi tadı ile lezzetlendirilmiş dondurmalar üzere hafif tatlılar tüketilmesini öneriyor.

Şeker eksiz, kendi meyvesiyle tatlandırılmış dondurmalar en düzgün tatlı seçeneği

Tatlı tercihimizi şerbetli olanlar yerine sütlü, şekersiz ve tadını meyvesinden alan tatlılardan yana kullanmamız gerektiğini belirten Dyt. Bahar şöyle devam ediyor: “Şekerini direkt meyvesinin şekerinden alan, ek şeker konulmayan dondurmalar Ramazan boyunca birinci tercihiniz olsun. Örneğin şeker eksiz hurmalı dondurma, tatlı gereksiniminizi karşılamak için ülkü bir alternatif. Çoka kaçmadığınız sürece güllaç, meyveli yoğurtları da tüketebilirsiniz. Taze ve kuru meyveler de güçlü besin bedelleri ile tatlı gereksiniminizi karşılamanız için son derece uygundur. Ramazan’da sofralarımızdan eksik olmayan hurma üzere tadını meyvesinden alan, güçlü içerikli dondurmalar hafif ve ferahlatıcı özellikleriyle en güzel tatlı seçeneklerindendir. Bilhassa ağır bir iftar yemeği sonrasında şerbetli tatlılar yerine 1-2 top dondurma ile hem tatlı dileğinizi kırar hem de mide ağrısı ve hazımsızlık üzere sıkıntıların gelişmesi mümkünlüğünü azaltırsınız.”

Hurmanın yararları saymakla bitmiyor

Şeker eksiz hurmalı dondurmanın hem besleyici hem de sağlıklı olduğunun altını çizen Dyt Ayşegül Bahar, hurmanın yararlarını şöyle anlatıyor: “Ramazan sofralarında hepimizin ortak noktası hurma son derece sağlıklı besindir. Hurma, güçlü lif içeriği sayesinde tokluk mühletini uzatır ve sindirimi düzenleyerek Ramazan’da sıklıkla yaşanan sindirim sistemi meselelerinin giderilmesine yardımcı olur. Ayrıyeten hurma yüksek potasyum içeriği sayesinde kalp ve damar sıhhatini korur ve yüksek tansiyonu önler. Kendinizi daha zinde hissetmenizi sağlar. Antioksidan içeriği sayesinde beyin sıhhatini korur ve hafızayı güçlendirir. Fosfor, potasyum, kalsiyum ve magnezyum üzere hurmanın içerdiği çeşitli mineraller kemik sıhhatini korumak için gereklidir. Tadını meyvesinden alan, şeker eksiz hurmalı dondurma ise hurma tüketimi için farklı bir alternatiftir.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)