Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKA) Tesir Hızlandırıcısı Ön Hızlandırma Programı Sunum Günü 21 Nisan’da

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKA) Tesir Hızlandırıcısı Ön Hızlandırma Programı Sunum Günü 21 Nisan’da

En az gelişmiş ve gelişmekte olan ülke nüfuslarında insan ömrünü güzelleştirmek için çok paydaşlı bir platform olarak tasarlanan ve global bir ...

En az gelişmiş ve gelişmekte olan ülke nüfuslarında insan ömrünü güzelleştirmek için çok paydaşlı bir platform olarak tasarlanan ve global bir hızlandırıcı olan SKA Tesir Hızlandırıcısı, ikinci programının Ön Hızlandırma evresini tamamlamıştır. Ön Hızlandırma Programı, Bangladeş, Danimarka, Fransa, Hindistan, İtalya, Kenya, Hollanda, Nikaragua, Nijerya, Güney Afrika, Sri Lanka, İsviçre, Tanzanya, Türkiye, Uganda, Birleşik Krallık ve ABD’den 43 teşebbüsçü takımın iştiraki ile gerçekleşmiştir. Bangladeş’te “finansal kapsayıcılık”, Uganda’da “dijital tarım” alanındaki meselelere tahlil geliştirmek üzere 1000’den fazla müracaat ortasından seçilen gruplar, dezavantajlı kümelerin finansal hizmetlere erişimine imkan sağlamak ve tarım uygulamalarının dijitalleştirilmesine bedel katmak için çalışmışlardır. Teşebbüsçü takımlar, geliştirdikleri tahlilleri 21 Nisan’da TSİ 10:00’da sanal olarak gerçekleştirilecek sunum gününde paylaşacaklardır.

4 haftalık Ön Hızlandırma Programı boyunca teşebbüsçüler, Mentor Buluşmaları’nda dünyanın dört bir yanından mentorlar ile tanışma fırsatı buldu. Buluşmalar, tesir yatırımı, iş modeli, globalleşme ve büyüme dahil, birçok mevzuda tecrübe paylaşımı ve karşılıklı fikir alışverişine imkan verdi.

Sunum Günü’nü takiben, Mayıs-Haziran 2021 ortasında gerçekleşecek Hızlandırma Programı’na her iki alan için 5’er ekip seçilecek ve bu gruplar 15.000 ABD Dolarına kadar hibe almaya hak kazanacaklar. Hızlandırma Programı sırasında teşebbüsçüler; yatırımcılar, kurucular, özel kesim profesyonelleri ve kamu temsilcilerinin de dahil olduğu SKA Tesir Hızlandırıcısı’nın global mentor ağının üyeleriyle teğe bir çalışarak teşebbüslerini geliştirme fırsatı bulacak. Hızlandırma Programı’nın bir öbür değerli ayağı ise girişimcilerin Bangladeş ve Uganda’da lokal uygulamaya yönelik planlarını hazırlamaları olacak.

SKA Tesir Hızlandırıcısı, karmaşık kalkınma problemlerini ele almak ve girişimcileri destekleyerek tesir yaratmak için kapsayıcı iştiraklere âlâ bir örnek teşkil etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, UNDP ve EAGÜ’ler için Birleşmiş Milletler Teknoloji Bankası’nın güçlü paydaşlığı programın temelini oluşturmaktadır. Ayrıyeten, Uganda’daki Bilim, Teknoloji ve Yenilik Bakanlığı, Bangladeş’teki Bilgi ve Bağlantı Teknolojilerinden sorumlu Bakanlık ve her iki ülkedeki UNDP Ülke Ofisleri ve Hızlandırıcı Laboratuvarlarının takviyesi programı daha da güçlü kılmaktadır.

SKA Tesir Hızlandırıcısı’nın güçlü ortaklarının temsilcilerini bir ortaya getirecek bir platform olacak Proje Sunum Gününde açılış konuşmaları;

  • Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, T.C. Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Lideri
  • Saygıdeğer Dr. Elioda Tumwesigye, Uganda Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Bakanı
  • Saygıdeğer Sn. Zunaid Ahmed Palak, Bangladeş Devlet Bakanı, Bilgi ve İrtibat Teknolojileri Kısmı
  • Sayın Sukhrob Khojimatov, UNDP Türkiye Mukim Temsilci Vekili
  • Sayın Joshua Setipa, BM Teknoloji Bankası Genel Müdürü
  • Sayın Ebru Özdemir, Limak Yatırım ve Limak Vakfı İdare Şurası Lideri tarafından yapılacaktır.

Aktiflikte konuk konuşmacı olarak ise Türkiye’nin ikinci unicorn’u Getir uygulamasının kurucusu Sayın Nazım Salur yer alacaktır. Salur, tecrübelerini ve muvaffakiyete giden yoldaki deneyimlerini izleyicilerle paylaşacaktır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)