Türkiye’nin birinci yeşil halkı arzı Galata Wind’e yatırımcıdan 8 kat talep

Türkiye’nin birinci yeşil halkı arzı Galata Wind’e yatırımcıdan 8 kat talep

Galata Wind Güç A.Ş.'nin 15-16 Nisan tarihleri ortasında halka arzına ait talep toplama süreçlerinin sonuçlarına nazaran şirketin halka arzına ...

Galata Wind Güç A.Ş.’nin 15-16 Nisan tarihleri ortasında halka arzına ait talep toplama süreçlerinin sonuçlarına nazaran şirketin halka arzına toplamda nominal 1,1 milyar TL talep geldi. Şirketin halka arzında toplam tahsisat nominal 133,7 milyon TL olarak planlanmıştı. Şirketin planlanan halka arzına toplamda 8 kat talep geldi. Şirketin toplam halka arz büyüklüğü ise 811 milyon TL oldu. Yabancı yatırımcıların da büyük ilgi gösterdiği halka arzda, Goldman Sachs ve Norges Bank Investment Management da yüzde 5’in üzerinde hisse alan iki kurum oldu.

Türkiye’nin birinci yeşil halka arzı olan Galata Wind Güç A.Ş.’nin Garanti BBVA Yatırım liderliğinde hisselerinin halka arzına ait talep toplama süreçleri, 15-16 Nisan 2021 tarihleri ortasında gerçekleşti. Şirketin 133.697.870 TL nominal bedelli hisseleri halka arz edildi. Gelen talebin akabinde satışa sunulan hisselerin yüzde 20’sine denk gelen ek satışa bahis 26.739.570,00 TL nominal pahalı hisselerinin da satışıyla toplam 160.437.440 TL nominal kıymetli hisselerin satışı gerçekleşti. Son sonuçlara nazaran 160.437.440 TL nominal pahalı hisselerin satışı sonucunda halka arz büyüklüğü 811.018.951 TL olarak gerçekleşti.

Hisse fiyatının 5,06 TL olarak belirlendiği halka arzda, yurt içi kurumsal yatırımcılara ayrılan tahsisat meblağının 12,6 katı, yurt dışı kurumsal yatırımcılara ayrılan tahsisat meblağının 8,5 katı, yurt içi kişisel yatırımcılara ayrılan tahsisat fiyatının 4,3 katı ve şirket çalışanlarına ayrılan tahsisat fiyatının 1,4 katı talep geldi.

Yurt dışı yatırımcıdan tahsisatın 8,5 katı talep geldi

Halka arz edilen 133.697.870,00 TL nominal kıymetli hisselerin yüzde 10’una denk gelen 13.369.787,00 TL nominal kıymetli hisseler Yurtdışı Kurumsal Yatırımcılar’a tahsis edilmiş olup, toplam 16 Yurtdışı Kurumsal Yatırımcı’dan kendilerine tahsis edilen hisse ölçüsünün 8,5 katı olan 113.804.836,00 TL nominal kıymetli hisse talebi geldi. Gerçekleşen dağıtım sonucunda ek satış dahil toplam 39.146.736,00 TL nominal kıymetli 198.082.484,16 TL fiyatında ve sonuncu halka arz büyüklüğünün yüzde 24,4’üne denk hisseler Yurtdışı Kurumsal Yatırımcılar’a satıldı. Açıklanan sonuçlara nazaran iki kurum yüzde 5’in üzerinde hisse aldı. Buna nazaran Goldman Sachs yüzde 5,05; Norges Bank Investment Management da yüzde 6,01 hisse edindi.

‘Galata Wind, sıfır karbonlu iktisada geçişte farkındalık yaratacak’

Doğan Holding CEO’su Çağlar Göğüş, küme şirketlerinden Galata Wind Güç A.Ş.’nin halka arzına toplamda 8 kat talep gelmesinden ve Goldman Sachs ve Norges Bank Investment Management üzere dünyanın sayılı ESG odaklı yabancı yatırımcılarından ilgi görmesinden büyük memnuniyet duyduklarını söyledi. Yerli ve yabancı tüm yatırımcılara gösterdikleri ilgi nedeniyle teşekkür eden Göğüş, “Türkiye’nin birinci yeşil halka arzı” mottosuyla halka arz edilen Galata Wind Enerji’nin, Türkiye’deki yatırım ekosisteminde sıfır karbonlu iktisada geçiş ve sürdürülebilirlikle ilgili global trendlere yönelik farkındalık yaratması bakımından çok kıymetli olduğunu, belirterek şunları söyledi:

“Galata Wind Enerji’nin halka arzının, ülkemizdeki güç dönüşümü sürecine olumlu katkıda bulunacağına inanıyorum. Doğan Kümesi olarak, değerlerimizden ve 61 yıllık köklerimizden güç alarak BM Sürdürülebilir Kalkınma Maksatlarının yaratacağı yenilikçi ve değer odaklı iş fırsatlarını değerlendirerek tüm yatırımlarımızda olumlu tesire odaklanıyoruz. Olası negatif çevresel ve toplumsal etkimizi azaltıyor, toplum ve dünya için bedel yaratan bir tertip olarak yeni yatırımlara da bu bakış açısıyla yaklaşıyoruz. Büsbütün yeşil ve yenilenebilir güç kaynaklı Galata Wind Güç şirketimizin halka arzı sürecini yöneten başta Garanti BBVA Yatırım olmak üzere, tüm konsorsiyum üyelerine ve takviye veren tüm iş ortaklarımıza teşekkür ediyorum.”

‘Galata Wind’in güçlü sermaye yapısı ve potansiyeli yatırımcıda karşılık buldu’

Galata Wind Güç A.Ş. CEO’su Burak Kuyan da Galata Wind Enerji’nin halka arzının, sürdürülebilir ve etraf dostu elektrik üretim portföyü, öngörülebilir nakit akış ve maliyetlerinin, operasyonel verimliliğinin, güçlü sermaye yapısının, büyüme potansiyelinin, sürdürülebilirlik alanındaki memleketler arası taahhütlerinin ve Türkiye elektrik dalındaki elverişli ögelerin hem yerli hem de yabancı kurumsal yatırımcılar tarafında kıymetli bir karşılık bulduğunu söyledi. Galata Wind Enerji’ye büyük ilgi gösteren yatırımcılara ve halka arz sürecini yönetin Garanti BBVA ve konsorsiyum üyelerine teşekkür eden Kuyan, “Dünyadaki ve Türkiye’deki güç dönüşümünün ve genel manada sürdürülebilirliğin bir ortağı olarak, sonsuz kaynaklarla yenilenebilir güç üreterek ülkemizin dışa bağımlılığının azaltılmasına, Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanlığımızın 2019-2023 periyodu için ‘Daha Fazla Yerli Daha Fazla Yenilenebilir’ mottosuyla belirlediği stratejisine de katkıda bulunmaya devam edeceğiz.”

‘Türkiye’nin birinci yeşil halka arzına liderlik etmekten gurur duyuyoruz’

Garanti BBVA Yatırım Genel Müdürü Utku Ergüder ise “Türkiye’nin birinci yeşil halka arzı olan Galata Wind Enerji’nin halka arzına liderlik ettiğimiz için Garanti BBVA Yatırım olarak gururluyuz. Bu süreçte, uzun bir müddetin akabinde birinci defa tüm halka arz büyüklüğüne yakın bir yabancı talebiyle karşılaştık. Bununla bir arada ferdî yatırımcılara eşit dağıtım yaparak daha fazla yatırımcıya ulaşmayı ve kurumsal yatırımcılara tahsisat ayırarak onların da bu halka arza katılmalarına imkan sağlayabildiğimiz için memnunuz. Önümüzdeki devirde de tıpkı bu arzda olduğu üzere sürdürülebilir projelerde yer almayı ve yeniden öncü olacağımız yapılarla paydaşlarımız için kıymet yaratmayı hedefliyoruz.” Dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)